A Középkori Templomok Útja Egyesület, a Tekerj a Zöldbe program keretében, szeptember 21-én közel negyven kerékpáros részvételével szervezett keretek között mutatta be az érdeklődőknek a Beregi kört, amely ebben az évben elnyerte az Év Kerékpárútja címet.
Tovább a hírhezAz Árpád-kori templomépítészet egyik legszebb példájaként szokták említeni a csarodai református templomot. Kétségkívül káprázatos műemlék a Csaronda-patak árteréből tűhegyes tornyával kiemelkedő, román-kori templom, amely derűs arcú, bizánci stílusú freskói miatt a mosolygó szentek templomaként vonult be a köztudatba. A templom sajátossága, hogy az épületben rendkívül látványosan és harmonikus egységet alkotva ötvöződik a középkor és a reformáció korának művészeti öröksége.
Elindult az őszi túraszezon, ez az időszak talán legjobb bringás idő. Az alábbi három túra közül választhattok szeptemberben.
Mintegy 50 db kölcsönözhető kerékpárból választhatnak azok, akik a Felső-Tisza-vidékre indulnak kerékpártúrákra. A túrázók kiváló minőségű, széles méretválasztékú kerékpárflottánkból választhatnak.
A 18. Panyolafeszt szombati napját a Középkori Templomok Útja Egyesület által hirdetett kerékpártúrával nyitottuk meg. Ezúttal a 2024-es év kerékpárútja megtisztelő címet elnyerő BEREGI KÖRT jártuk be.
Kedves Örökségtúrázók! 2024. június 29-én a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében útjára indul a Dél-Nyírségi kerékpáros örökségkör. A Dél-Nyírségi kerékpáros örökségkörön a Nyírség legizgalmasabb kulturális örökségének felfedezésére indulhattok velünk. Olyan örökséghelyszínekkel, műemlékekkel ismerkedhettek meg, amelyek Magyaroroszág fontos történelmi és szakrális emlékhelyei, meghatározó jelentőségű művészettörténeti emlékei.
Június közepén zajlott le a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében 25 fő részvételével a kerékpáros örökségtúra a Bodrogközben és a Bodrog-mentén. Az örökségtúra keretében a Felső-Tisza-vidék egy kevéssé ismert régiójába kalauzoltuk el a résztvevőket, ahol számos nagyon izgalmas örökséghelyszín található.
2024. június 12-én szervezte meg az Aktív és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ a Beregi körnek, az Év kerékpárútjának a táblaavató ünnepségét Vásárosnaményban, amelyet egy aktív turisztikai konferenciával kötöttek egybe. A nagyszabású eseményen jelen volt Révész Máriusz Aktív Magyarországért felelős államtitkár, Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő, Seszták Oszkár Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat elnöke, Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, Petényi Mirkó az Aktív és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ ügyvezetője, Pénzes Erzsébet, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség elnöke.
Ajánljuk figyelmetekbe a júniusi túráinkat, illetve a Beregi körrel, az Év Kerékpárútjával kapcsolatos legfrissebb információkat.
Örömmel és büszkeséggel jelentjük, hogy a Felső-Tisza-vidék megnyerte az Év Kerékpárútja versenyt! A Beregi kör lett 2024-ben az Év Kerékpárútja 1743 szavazattal. Ezúton szeretnénk megköszönni, aki szavazatával hozzájárult ehhez a sikerhez.
A Felső-Tisza-vidék bekerült az Év Kerékpárútja verseny döntőjébe a Beregi-kör túraajánlattal. Kérjük, hogy szavazzatok a Beregi-körre, amely a régió legszebb túraútvonala és nyerje el a Felső-Tisza-vidék idén az Év Kerékpárútja címet, amelyre igazán méltó lenne ez a vidék.
FEDEZD FEL AZ ISMERETLENT! 2024-ban a Középkori Templomok Útja Egyesület szerevezésében 13 kerékpáros örökségtúrához csatlakozva fedezhetitek fel a Felső-Tisza-vidék, a Nyírség, valamint idén új területként a Bihar tájait és örökséghelyszíneit. Az idei év kiemelt célja ezeknek az új örökségvédelmi eredményeknek a bemutatása. Az örökségtúrák célja felfedezni az ismeretlent, vagyis olyan értékes, látványos, de kevéssé ismert tájakra, helyszínekhez elkalauzolni a túrázókat, amelyek valamilyen szempontból kiemelt jelentőséggel bírnak.
Hosszú évek alatt, de mára elmondhatjuk, hogy kész, befejeződött Vámosoroszi református templomának felújítása, amely rengeteg kincset, látványosságot tartogat a látogatók számára. Szinte mindenhol van valami különlegesség ebben a templomban.
Igazi meglepetésként szolgál a megújult beregsurányi református templom, pláne annak aki járt az épületben a helyreállítást megelőzően.
Befejezéséhez közeledik az elmúlt évtizedek legnagyobb volumenű örökségvédelmi, örökségturisztikai beruházási programja a Felső-Tisza-vidéken, amelyben a Tiszántúli Református Egyházkerület konzorciumi partnerként vett részt. 2023. december 11-én zajlott le a több kiemelt jelentőségű középkori templom felújításának sajtónyilvános átadása.
Egyre nagyobb érdeklődés jellemzi a Felső-Tisza-vidék és a Nyírség kerékpáros turizmusát. Az elmúlt években számos forgatócsoportot segítettünk, hogy bemutassák ezt a vidéket az érdeklődőknek.
2023 november 22-23-án rendezték meg az Aktív Magyarország konferenciát Tapolcán. Az Aktív Magyaroroszág konferencia minden évben a legjelentősebb aktív turisztikai szakmai esemény, amelyen minden aktív turizmusban érintett és érdekelt szereplő képviselteti magát.
2018-ban indultak el az Aktív Magyaroroszág program támogatásával a vándortáborok, amely talán az egyik legnépszerűbb táboroztatási programmá nőtte ki magát. Gyalogos, vízi, kerékpáros, sőt zarándok vándortábor útvonalak hálózzák be Magyarország területét.
Kedves örökségtúrázók! Májusban két kerékpáros örökségtúrához csatlakozhattok.
2023. áprilisában két örökségtúrát hirdetünk meg, ezennel kezdetét veszi az idei évi örökségtúra szezon.
2023-ban a Középkori Templomok Útja Egyesület szerevezésében 13 kerékpáros örökségtúrához csatlakozva fedezhetitek fel Észak-Kelet Magyarország legizgalmasabb tájait és örökséghelyszíneit. Hat kiemelt célpontunk idén a Felső-Tisza-vidék, a Nyírség, a Hajdúság, a Mátra, a Bükk és új belépőkét a Cserhát.
Ha te is keresed az izgalmas, kevéssé ismert különleges helyeket, ha téged is érdekelnek rejtőzködő ódon műemlékek, a művészettörténeti, néprajzi értékek, a történelemformáló események, családok és mindezt szívesen fedezed fel kerékpáron túrázva, akkor az örökségtúrákat élvezni fogod. Az idei örökségtúrák útvonalai szinte teljesen behálózzák Magyarország észak-keleti részét. Ebben az évben a Felső-Tisza-vidék, a Nyírség, a Hajdúság, a Zemplén, a Cserehát, a Bükk, a Mátra felfedezésének lehettek a részesei, sőt idén megcélozzuk a világörökségi templomairól híres szlovákiai Gömör-vidéket. Olyan földrajzi, történeti, néprajzi vagy művészetföldrajzi szempontból egységes régiók bemutatására indulunk, amelyek egyedülálló kulturális és természeti örökséggel büszkélkednek.
Nagy nap volt a szeptember 23. a Felső-Tisza-vidék kerékpáros turizmusának életében. Ezen a napon történt meg ugyanis számos kerékpáros pihenőpont és túraközpont ünnepélyes átadása, amely stílszerűen egy közel 40 kilométeres kerékpártúra keretében zajlott le. A rendezvényt megtisztelte Révész Máriusz, Aktív Magyarország kormánybiztos, Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, a beruházást levezénylő konzorcium vezetője, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség elnöksége, illetve Dr. Tilki Attila, országgyűlési képviselő.
Az őszi időszak sem telhet el túra nélkül. Ezúttal újabb két túrát szeretnénk figyelmetekbe ajánlatni. Elsőként a a tirpák telepesek nyomába eredünk, majd a Zemplén felfedezését vesszük célba az alábbi túrák során.
2021. szeptember 4.-én szombaton, a Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. és a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében indul útjára a rétközi örökségkör. A rétközi örökségkörre indulók letűnt korok és egy letűnt táj emlékeit, örökséghelyszíneit ismerhetik meg. A kerékpártúra célja a Felső-Tisza-vidék nyugati felének, a Nyíregyházától és a Nyírségtől északra elterülő rétközi tájegységének felfedezése.
Mozgalmas augusztus elé nézünk. A hónap első két teljes hétvégéjére máris két túrát szeretnénk figyelmetekbe ajánlatni. Elsőként a Panyolafeszt keretein belül ismerhetitek a Szamos-mentén, majd a Bodrogközbe és a Bodrog-mentére szeretnénk kalauzolni benneteket az alábbi túrák során.
Ma mozgalmas, izgalmas családi nap központi helyszíne a Sóstói Múzeumfalu. Innen indulnak és ide érkeznek ugyanis azok a vezetett kerékpár- és gyalogtúrák, melyek célja a Nyíregyháza, a Rétköz, a Sóstói erdő megismerése a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében.
2021. július 31-én várunk benneteket egy rendkívül mozgalmas és izgalmas családi napra Nyíregyházán a Sósótói Múzeumfaluban. A Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében, Nyíregyháza és a térség számos aktív és turisztikai civil szervezetének közreműködésének számos aktív és kulturális program, sport esemény közül választhattok.
A Középkori Templomok Útja Egyesület 2021. július 16. és július 18. között szervezi meg egyik legizgalmasabb túráját, amely a Cserehát legszebb része, a Bódva-völgyének felfedezésére irányul. A túra során Magyarország egyik eldugott szegletébe kalauzolunk el benneteket, ahol a varázslatos tájon, szebbnél szebb középkori templomok, vadregényes kolostorromok és várromok sorakoznak.
A Nyírség kiemelt történelmi emlékhelyei és örökséghelyszínei között barangolhatunk egy újabb kerékpártúra keretében július 3-án. A Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. és a Középkori Templomok Útja Egyesület 2021 nyarán több bringakört szervez, ez lesz mind közül a legátfogóbb, egy igazi dél-nyírségi kerékpáros örökségkör. Mindehhez szervezett szakvezetés, túravezetés is társul, így érdekes történetek színesítik majd a túrát.
A Középkori Templomok Útja Egyesület és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága 2021. június 25. és június 27. között három napos kerékpáros örökségtúrát szervez, melynek célja a Felső-Tisza-vidék nyugati felének meghódítása. Az örökségtúrán a Felső-Tisza-vidék kiemelt jelentőségű régészeti emlékhelyeit, középkori egyházi építészeti emlékeit, reneszánsz kastélyait és természetvédelmi területeit mutatjuk be.
A Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. és a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében 2021. június 19.-én (szombat) a Nyíregyházi bokortanyák felfedezésére indulhatunk egy tartalmas kerékpártúra keretében. A túrát elősorban azoknak ajánljuk, akik Nyíregyháza sajátos külterületi részét, a bokortanyák övezetét szívesen megnézik, felfedezik egy 33 kilométeres túra keretében. A várostól nyugatra mintegy tucat tanyát érintünk, Nyírtelek felé kerékpárúton haladunk, majd délre fordulva az egykori „löki” utat is keresztezve a Tiszavasvári felé vezető úttól délre a tanyák közötti dűlőutakon, több bokortanyát érintve érkezünk vissza város nyugati szélére.
A Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. és a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében 2021. június 12.-én (szombat) Nyíregyháza felfedezésére indulhattok egy izgalmas kerékpártúra keretében. A túrát elsősorban azoknak ajánljuk, akik Nyíregyházára érkeznek, hogy megnézzék Európa egyik legjelentősebb állatparkját, felkeressék a város híres üdülőterületét, Sóstógyógyfürdőt és annak fürdőkomplexumait. Nekik ezúttal azt javasoljuk, hogy fedezzék fel a várost, annak kulturális és természeti örökségét, emblematikus épületeit, parkjait bringával, egy közel 40 kilométeres túra keretében. De a vezetett túra során garantáltan más oldaláról ismerhetik meg azok is Nyíregyházát, akiknek ez a város az otthonuk.
Megjelent idei túraszezon 2. túra felhívása, melynek célja a Középkori Templomok Útja Egyesület szervezésében először, 2021. június 4. (péntek) és június 6. (vasárnap) között a Bükk meghódítása. Ez egy igazi hegyi túra lesz, amely során megismerhetitek a Bükk legizgalmasabb középkori templomaival és váraival. Találkozhattok Miskolc, Bükkszentlélek, Bélapátfalva, Tarnaszentmária, Feldebrő, Eger ódon templomaival és kolostorromjaival, amelyek a magyar művészettörténet meghatározó alkotásai között szerepelnek, illetve Diósgyőr, Sirok, Kisnána és Eger dicső váraival, amelyek évszázadokon keresztül őrizték a vidéket.
Megjelent idei első túránk a Szatmár-beregi örökségtúra túrafelhívása. A Középkori Templomok Útja Egyesület és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság - Nyírség-Szatmár-Bereg Tájegység közös szervezésében indul el 2021. év szezonnyitó kerékpáros örökségtúrája május 21-én. A túra során a Felső-Tisza-vidék legszebb részére kalauzolunk el benneteket, ahol megismerhetitek a régió ikonikus látványosságait, természeti értékeit, legszebb örökséghelyszíneit. A kerékpártúra a térség legszebb középkori templomai mentén halad, érintve irodalomtörténeti emlékhelyeket, népi építészeti emlékeket, néprajzi értékeket. Érintetlen, kevéssé ismert helyekre is elvezetünk benneteket, vulkántúrázhattok a Kaszonyi és a Tarpai hegyen, gyalogtúrázhattok a Bockerek erdőben. Ismeretlen várromokhoz, A teljes túra időtartama alatt térítésmentesen biztosítunk szakvezetést, túravezetést és szervízszolgáltatást. Igény esetén bérelhettek kerékpárt, sőt a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának jóvoltából ebike-ot is.
2021-ben a Középkori Templomok Útja Egyesület rekord számú örökségtúrát hirdet. Több, mint 15 túra közül választhattok, amelyek a Felső-Tisza-vidék, a Nyírség, a Zemplén, a Cserehát és idén új régióként a Bükk felfedezésére indulnak. A három napos örökségtúrák mellett ebben az évben számos egy napos kerékpáros túrára is jelentkezhettek, amelyek célja Nyíregyháza és a Nyírség bemutatása.
Elkezdtük a felkészülést a 2021. évi túraszezonra. Minden évben a megszokott örökségtúrák mellett, amelyek kezdetben a Felső-Tisza-vidék és a Nyírség felfedezését célozták, kialakítottunk és indítottunk újabb és újabb útvonalakat. Így került be néhány éve a túranaptárunkba a Zemplén, a Cserehát vagy a történeti Bodrogköz. 2021-ben a megszokott útvonalak mellett ismételten újabb területek felfedezésére fogunk indulni.
Napról napra mordul az időjárás, lassan búcsút intünk az indián nyárnak. Ezért néhány fotóval szeretnénk megemlékezni a 2020. évi nyári örökségtúráinkról. Sajnos az ismert okok miatt csak júniusban tudtuk meghirdeti az első túránkat és a vírushelyzet fokozódása miatt le kellett mondanunk a hátáron túli területeket érintő örökségtúráinkat idén.2020-ban a Szatmár-Beregi örökségtúra, a Szent László örökségtúra, a Bódva-völgyi örökségtúra és a Zempléni örökségtúra keretében több, mint 150 fő vett részt. Mind a négy túra három-három napon keresztül ismertette meg a résztvevőkkel ezeket a csodálatos vidékeket, ahol a túrázók beható ismereteket szerezhettek ezekről a káprázatos örökséghelyszínekről. Nagyon szeretjük ezeket az útvonalakat, így jövőre biztos, hogy újra útnak indulhatnak velünk azok, akiknek megjön a kedve a fotók láttán. Fotó: Csutkai Csaba és Jaksa József
Hangolódjunk az idei túraszezonra. Ezzel a rövid imázsfilmmel bepillanthattok a Felső-Tisza-vidék kerékpáros örökségtúráinak világába. Ízelítőt kaphattok a Felső-Tisza-vidéki bringás vándortáborból és kerékpáros versenyekből.
A Középkori Templomok Útja Egyesület 2020-ban számos kerékpáros örökségtúrát, buszos örökségtúrát és gyalogtúrával ötvözött romtúrát indít a Felső-Tisza-vidék, a Zemplén, a Cserehát, sőt idén a Partium felfedezésére is. Új útvonalakkal és tájegységekkel készülünk. Az örökségtúrákon szervezett szakvezetést, idegenvezetést, túravezetést, kerékpáros szervízszolgáltatást, valamint a túra teljeskörű szervezését biztosítjuk a résztvevőknek a megszokott módon. Ettől az évtől, a kerékpáros örökségtúrák esetében, igény esetén kerékpárbérlési és kerékpárszállítási lehetőséget, valamint transzferszolgáltatást biztosítunk a jelentkezők számára térítés ellenében. Jelentkezéseket az egyes túrák meghirdetését követően tudjuk fogadni. Amennyiben még nem vagy rajta, de fel szeretnél kerülni a Középkori Templomok Útja Egyesület címlistájára és naprakész információkat kapni a túrákkal kapcsolatban, jelezd a kozepkoritemplomokutja@gmail.com címre.
Kell-e meggyőzni valakit arról, hogy ősszel a legszebb a természet? Amikor a fák, bokrok zöld ruháikat színpompás köpönyegre váltják, amikor minden napra tartogat valami meglepetést a reggel, miután felszáll a hajnali köd? Kezdetét vette az őszi túraszezon. A Középkori Templomok Útja Egyesület és a Vidék Kincse Egyesület közös szervezésében négy örökségtúra is indul idén ősszel. Az elsőn a nyíregyházi bokortanyák világának felfedezésére invitálják a résztvevőket, kerékpárral. A három további három túra keretében a Zemplén felfedezésére bátorítják a szervezők a résztvevőket, busszal és hosszabb, rövidebb gyalogtúrák keretében a vidék legérdekesebb műemlékeit, középkori romjait ismerhetik meg az érdeklődők.
Ezen a honlapon egy csodálatos világ fog eléd tárulni, amely ismeretlenségével, bájával, hangulatos kis falvaiban megbúvó műemlékeivel, rejtőzködő kincseivel mindenkit rabul ejt. Ismerd meg örökséghelyszíneit, indulj el örökségtúráin és fedezd fel a Felső-Tisza-vidéket.