kozepkoritemplomokutja@gmail.com +36 30/446-8383

2025. március 26.

Reflektorfényben a búvó örökség

Fotókiállítás nyílt a Felső-Tisza-vidék kincseiből

Búvó örökség címmel nyílt fotókiállítás március 25-én Nyíregyházán, a Kállay-házban. Csutkai Csaba fotóművész képein a Felső-Tisza-vidék kincsei elevenednek meg.

Középkori templomok, tornyok, kastélyok, kúriák fotói láthatók a tárlaton, melyen Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés alelnöke köszöntötte a megnyitó közönségét.
„Jó lenne toronyiránt menni” – idézte nagyapját, aki arra tanította őt: ha eltévedsz az életben, de meglátod a tornyot, akkor már jó úton vagy hazafelé. A tornyok, a templomok, amelyek Csutkai Csaba fotóin láthatók, a következő generációk számára is értéket képviselnek.

Csutkai Csaba a szeme ennek a térségnek. fogalmazott Deák Attila, a Középkori Templomok Útja Egyesület elnöke megnyitó beszédében. Hozzátette: mindig kell egy jó szem, aki meg tudja mutatni az értékeket. Felidézte: 15 éve dolgoznak azon, hogy a rejtőzködő kincseket ismertté tegyék. A Felső-Tisza-vidéke lápos, mocsaras terület volt, melynek köszönhető egyedülálló örökségünk, megmaradtak a középkori templomok. Hozzátette: hozzájárult ehhez a szegénység is.
II. József türelmi rendelete előtt a reformátusok nem építhettek templomot, ezért a katolikus templomokat használták a hívek.
Az utóbbi időben sorra újultak, újulnak meg a templomok szerte Szabolcs-Szatmár-Beregben. Sonkád, Gyügye, Szamosújlak református templomának felújítását Európa Nostra-díjjal ismerték el. 
Vámosatyán két éve kezdődött a református templom felújítása – a szakemberek gyönyörű virágmintákat tártak fel a fehér festék, a lehullott vakolat alatt, és előkerült egy középkori falkép is. Hamarosan kezdődik a szentély feltárása. 
Tarpán, ahol hajdan leventék baglyokat akartak kifüstölni a templomtoronyból, tüzet okoztak, és leégett a toronysisak. Az akkor ideiglenes fedés egészen tavalyig maradt a helyén…
Deák Attila szólt a Vámosatya határában feltárt Büdy-várromról is, a vár a 16. században épült. A feltárásnak köszönhetően különleges látnivalója lett a térségnek.
Kiemelte a Felső-Tisza egyedi termékkínálatának három alappillérét: középkori templomok, vízitúra, kerékpártúra. Elmondta: a Középkori Templomok Útja Egyesület több útvonalon szervez évi 15-18 örökségtúrát, melyhez szakvezetést és túravezetést is biztosít. A kultúrát összekapcsolják a mozgással. Bebizonyosodott, hogy a fiatalok biciklivel sokkal befogadóbban, szívesen vesznek részt az örökségtúrákon. Mára az is kiderült: a Balaton után legjobban kerékpározható a Felső-Tisza. Az elnök büszkén tette hozzá: tavaly a Beregi kör lett az év kerékpárútja. A búvó örökség kezd reflektorfénybe kerülni – zárta gondolatait Deák Attila.

A Kállay Gyűjtemény a megnyitó alkalmából hirdetett vetélkedőt általános iskolák felső tagozatos tanulói számára március 25. és április 12. között. A játékra jelentkezőknek egy 20 feladatból álló kérdéssort kell kitölteniük. Ez egy csapatépítő játék, melyen három osztályt díjaznak, a fődíj a Középkori Templomok Útja Egyesület felajánlása: egynapos osztálykirándulás. A gyerekek szakvezetéssel végigtekernek a Beregi körön (ehhez biciklit is kapnak kölcsön), a 2024. év kerékpárútján.


Fedezd fel a Felső-Tisza-vidéket!

Ezen a honlapon egy csodálatos világ fog eléd tárulni, amely ismeretlenségével, bájával, hangulatos kis falvaiban megbúvó műemlékeivel, rejtőzködő kincseivel mindenkit rabul ejt. Ismerd meg örökséghelyszíneit, indulj el örökségtúráin és fedezd fel a Felső-Tisza-vidéket.