A Kerékpáros örökségtúrák – Felső-Tisza-vidék című kiadványunk 2020-ban jelent meg az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ kiadásában, az Aktív Magyarország Kormánybiztosság, Vásárosnamény Város Önkormányzata és a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség támogatásával. A kiadvány lényegében egy útikönyv, amelyben túraútvonalak szerepelnek. Annak érdekében, hogy felfedezzétek a Felső-Tisza-vidéknek, ennek a varázslatos tájnak minden fontosabb szegletét, rejtőzködő értékét, úgynevezett kerékpáros örökségtúra útvonalakat jelöltünk ki. Az útikönyvben szereplő kerékpáros örökségtúrák a Felső-Tisza-vidék különböző részeinek bemutatására irányulnak, minden útvonal különbözik egymástól, így akár több alkalommal is érdemes visszatérni. Az örökségtúrákat járva a Felső-Tisza-vidék leglátványosabb természeti és kulturális örökségét ismerhetitek meg. Az örökségtúrák meghódításának önállóan is nekivághattok, de a Középkori Templomok Útja Egyesület által meghirdetett, szervezett túrákon is részt vehettek. Bárhogy is döntötök, ez a kiadvány akár egy útikönyv segítségetekre lesz az örökségtúra útvonalak felfedezésében, így mindig legyen kéznél ha útnak indultok. A kiadványban szereplő örökségtúrák útvonalai letölthetők a www.oroksegtura.hu honlapról is gpx formátumban, amelyeket saját mobil eszközötökre is fel tudtok tölteni. A kiadványt le tudjátok tölteni weboldalunkról.
Kerékpáros örökségtúrák címmel megjelenő kiadványsorozat célja olyan kerékpártúra útvonalak bemutatása, amelyek egy adott földrajzi, néprajzi tájegység, kulturális, történeti régió kiemelt jelentőségű természeti és kulturális örökséghelyszíneit fűzi fel kimondottan a kerékpáros túrázók számára. A Vidék Kincse Egyesület, a Forrás Egyesület együttműködéséből indult útjára és a Középkori Templomok Útja Egyesület közreműködésével született meg a kiadványsorozat újabb tagja, amely a Zemplén és a Cserehát vidékére kalauzolja el a felfedezőket. Az útkönyvben megjelenő két örökségtúra Tokaj-Hegyalja, a Hernád-völgye, a Bódva-völgye és Tornavidék kulturális és természeti örökségét mutatja be. A kiadvány lényegében egy útikönyv, melynek segítségével megtervezhetitek saját túráitokat, megismerhetitek ezeket a tájegységeket és örökséghelyszíneket, valamint praktikus információkat nyújt a terepadottságokról és segítséget a szolgáltatásszervezéséhez. Ha útnak indultok, legyen nálatok ez a kis füzet, amely sokat fog segíteni a térség megértésében, megismerésében. A kiadványban szereplő örökségtúra útvonalak letölthetők a www.videkkincseegyesulet.hu és a www.oroksegtura.hu weboldalról.
A Cartographia Kft. gondozásában és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ kiadásában megjelenő, 1:200 000 méretarányú kerékpáros túratérkép a Felső-Tisza-vidék kerékpáros túraútvonalait mutatja be. A vízhatlan anyagból készült, reprezentatív kivitelű térkép hasznos útitárs lehet a túrák tervezésénél és a túrák során. A túratérkép egyik oldalán a Felső-Tisza-vidék térképe látható, amelyen öt túraútvonalat jelöltünk. Figyelemreméltó, hogy a térkép a régió összes látványosságát kategorizálja és jelöli. Másik oldalán a Felső-Tisza-vidék látványosságainak, örökséghelyszíneinek, turisztikai információs pontjának, kerékpáros túraközpontjainak, pihenőpontjainak, vízitúra megállóhelyeinek, kölcsönzőinek, elérhetőségeit (címük, telefonszám, e-mail cím, weblap cím) tüntettük fel, sőt még a kompok elérhetőségeit is megtaláljátok itt. A túratérkép megjelenését az Aktív Magyarországért kormánybiztos támogatta és a Középkori Templomok Útja Egyesület segítette 2020-ban. A túratérképet megvásárolhatjátok a Középkori Templomok Útja Egyesülettől, amelyhez ajándékba adjuk a Kerékpáros örökségtúrák – Felső-Tisza-vidék című útikönyvet. A kerékpáros túratérkép ára 1.200,- Ft + postaköltség. Rendelés leadása a kozepkoritemplomokutja@gmail.com e-mail címen lehetséges.
Ezen a honlapon egy csodálatos világ fog eléd tárulni, amely ismeretlenségével, bájával, hangulatos kis falvaiban megbúvó műemlékeivel, rejtőzködő kincseivel mindenkit rabul ejt. Ismerd meg örökséghelyszíneit, indulj el örökségtúráin és fedezd fel a Felső-Tisza-vidéket.